Zeolit je popisován jako zázračný kámen, minerální sloučenina, tzv. aluminosilikát, který vznikal před miliony lety vulkanickými výlevy a jejich usazováním na mořském dně. Uvnitř minerálu se nachází velmi drobné dutinky, jakési chodbičky, které se využívají např. pro filtrování vody. Vzhledem k nízké ceně zeolitu se jedná o zajímavou alternativu filtračního média.
Zeolit se osvědčil i akvaristům
Zeolit se v akvaristice využívá již dlouhou dobu, přidává se přímo do filtračního zařízení nebo do substrátu pro akvarijní rostliny a tím se významně eliminuje výskyt amoniaku a vodní řasy. Samozřejmě je nutné dodržet další doporučení pro dobrý stav rostlin i akvarijních ryb, např. dostatek vhodného umělého světla, nasazení těch správných nitrifikačních bakterií, udržování patřičného pH vody, pravidelnou filtraci mechanickou a biologickou, dodávání potřebných makro i mikro prvků a také uhlíku (oxidu uhličitého) pro růst rostlin.
Zeolit chlorito.cz bývá také součástí směsí speciálních bakterií, které mají v akváriích udržovat vodu v patřičné kvalitě. Pro tyto účely se používá velmi jemně drcený minerál, který v tenké vrstvičce pokryje akvarijní dno, a spolu s bakteriemi působí jako dokonalý organický čistič.
Zeolit jako filtrační médium v bazénech
Podobnou funkci, jako v akváriích, zastává zeolit i v bazénech a vířivkách. Tam zcela nahradí klasický křemičitý filtrační písek a navíc filtruje trojím způsobem: První způsob je čistě mechanický, kdy se na ostrých hranách jednotlivých zrnek zachycují mechanické nečistoty. Druhý způsob souvisí s vnitřní strukturou minerálu, uvnitř se totiž nachází mikroskopické dutinky, které rovněž zachycují nečistoty, a zpětným průplachem se dají částečně vyčistit, což prodlužuje dobu aktivního filtrování bazénové vody.
Třetí filtrační proces souvisí s tzv. výměnou aktivních iontů za ionty znečišťující, zeolit je totiž něco jako aktivní uhlík, absorbuje dusíkaté látky, hlavně amoniak, a vyměňuje je za ionty některých prvků, např. sodíku, hořčíku a vápníku.