Nedávno odvysílaný seriál Černobyl odstartoval zájem o cestování do Černobylu na Ukrajině.
Pokud někdo vyráží na místa, kde došlo ke katastrofám způsobených přírodní katastrofou, nebo člověkem, kde zemřelo množství lidí, nazýváme tento trend temná turistika. Termín můžete znát také jako Dark tourism.
Jedná se vlastně o takový druh turistiky, který je spojený se smrtí a utrpením. Mezi cíle patří místa bojišť, přírodních a humanitárních katastrof, pogromů, popravišť a podobně.
Mezi cíle patří především Auschwitz-Birkenau, Černobylská jaderná elektrárna na Ukrajině, památník v Hirošimě, trosky města Pompeje, které zničilo začátkem letopočtu zemětřesení.
Proč lidé navštěvují taková místa? Důvody jsou různé. Někdy je motivací prostě zvědavost, některé lidi na tyto místa volá zájem o historii, někteří rádi hloubají o smyslu života právě na takových místech.
I v České republice najdeme celou řadu míst, které bychom mohly zařadit do temné turistiky.
1. Památník Terezín, který byl založen na památku obětem nacistické genocidy. Terezín sloužil jako ghetto pro tisíce židů.
2. Lidice a Ležáky, vesnice vyhlazené za 2. Světové války. Dnes na místě vypálených vesnic stojí památníky.
3. Památník Mohyla míru – vystavěn na počest legendární bitvy tří císařů.
4. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze, kde se ukrývali čeští parašutisté, kteří provedli atentát na Heydricha.
5. Naučná stezka Jáchymovské peklo – zde mohou návštěvníci vidět místa, kde v padesátých letech 20. století dobývali uranovou rudu vězni komunistického režimu.
6. Zámek Velké Losiny – místo spojené s krutými čarodějnickými procesy v sedmnáctém století.
7. Hrad Špilberk v Brně, zdejšímu vězení se za dob Rakousko-Uherska přezdívalo „žalář národů“ a byli zde vězněni nejtěžší zločinci monarchie.
8. Středověká kostnice v Sedlci u Kutné hory.