Začíná to zcela nevinně, mohli jste v minulosti zapomenout zaplatit složenku, účet za telefon, pokutu, je mnoho možností a najednou jsou tu opravdové starosti. Zahájení exekuce ještě nemusí znamenat, že přijdete o byt, dům, nebo jeho zařízení. Ale je nutné jednat a to rychle, jinak hrozí, že se situace ještě zhorší a dluhy narůstají. Velká chyba některých lidí je, že na tuto situaci nereagují. Než vás exekutor osobně navštíví, je povinen vám zaslat vyrozumění o zahájení exekuce spolu s výzvou k zaplacení dluhu do 30 dnů. Pokud dluh a náklady exekuce vypočtené exekutorem v dané lhůtě zaplatíte, exekutor vám naúčtuje pouze polovinu své, zákonem stanovené odměny.
Domluvte si s ním proto co nejdříve schůzku a projednejte váš další postup. Pokud nemáte na splacení celé dlužné částky, pokuste se domluvit na splátkovém kalendáři. Rozhodně si není dobré půjčovat další peníze. Pokud je vám vyčíslena moc vysoká dlužná částka, musíte vědět, že zahrnuje, kromě vašeho dluhu, také penále, odměnu exekutora a soudní výlohy. Můžete se pokusit tento soudní výnos napadnout, ale většinou je neměnný.
Splácení dluhu začíná obvykle srážkami ze mzdy, nebo obstavením účtu, až později se řeší majetek a vybavení bytu či domu, nakonec může dojít i k zabavení nemovitosti. Nikdo přeci nechce zůstat bez domova, .
A ještě jedno důležité upozornění. K exekuci majetku může dojít i tehdy, když má dlužník u vás nahlášené trvalé bydliště. Ani o tom nemusíte vědět a problém je hned. Doporučuje se občas podívat a zkontrolovat vaši nemovitost na katastru nemovitostí nebo zajít a pozeptat se na Městském úřadě v evidenci obyvatel.
Zároveň si občas pro kontrolu vyžádejte informace z registru dlužníků a exekucí. Jsou placené a informace poskytují i on line. Také požádejte o potvrzení bezdlužnosti na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Centrální jednotná evidence všech dlužníků bohužel, neexistuje. Ale pro klidnější spaní se to opravdu vyplatí!