Aby mohlo soukromé podnikání vynášet, musí se do něj pro změnu nejednou i investovat. Nejprve ve chvíli, kdy se nějaká ta firma rodí, posléze ale nejednou i tehdy, když se jí dočasně přestane dařit. Což se může stávat nejednou, opakovaně a klidně i zcela nečekaně. Člověk totiž nikdy neví, kdy ho dejme tomu zklamou dodavatelé či odběratelé, kdy se v podniku něco pokazí, kdy si stát nebo jiné instituce usmyslí něco z podnikatele vyždímat navíc…
Problémů tedy může být v podnikání dost a dost. A někdy víc než dost, tolik, že už se s tím podnikatel vlastními silami vypořádat nedokáže. A když to dojde až tak daleko, je záhodno poohlédnout se po nějaké půjčce, již by si někdo takový vzal, aby si s ní vyřešil dočasně panující obtíže a vydržel do doby, než zase bude lépe.
Ovšem než si někdo vezme podnikatelskou půjčku, musí najít takovou, která pro něj bude dostatečně výhodná a kterou se mu také podaří získat. To je totiž logicky u podobných půjček důležité. Nabídka, která je moc drahá nebo jinak náročná, by znamenala leda tak nežádoucí vytloukání klínu klínem, a půjčka, již takovému žadateli neposkytnou, je pochopitelně naprosto k ničemu.
A proto podnikatelé hledají tu pravou (půjčku) a nejednou nakonec padne jejich volba na nebankovní hypotéky bez registru. Ty jsou totiž přesně takové – finančně výhodné a současně i snadno získatelné, a to i tehdy, když dotyčnému žadateli jiné finanční instituce jiné půjčky poskytnout nechtějí. Díky tomu, že se tu dává za půjčení finančních prostředků do zástavy nemovitost, je zaručené jejich vrácení, a proto se tu nedělají drahoty a po žadatelích se nechce nesplnitelné. A tak tu snadno uspěje i někdo, kdo má záznam v registrech dlužníků, jehož příjmy a daňové přiznání nejsou žádná sláva, prostě ten, kdo není zrovna bonitní. A takovou půjčkou se pak dá dát v podnikání do pořádku ledacos.