Mnoho z nás by si přálo, aby mu na vlastní zahrádce vyrůstaly lesní houby, například hříbky, anebo kozáci. Takovýto počin není nemožný, a z vlastní zkušenosti vím, že je to možné, ale také to není ani snadné, a výsledek vaší snahy vám nikdo nezaručí.
Co houby potřebují
Taková lesní houba, aby vůbec vyrostla, potřebuje k životu podmínky lesa. Toto je asi nejzákladnější věc na pěstování hub na vlastní zahrádce, tedy vytvořit houbám na zahradě takové prostředí, aby nepoznaly, že nejsou v lese. Jako nejvhodnější stromy, které ba se měly na našem pozemku vyskytovat, jsou:
· břízky
· smrky
· borovice
· jedle
· duby
· buky
Vzájemná symbióza
Faktem potom je, že houby se bez stromů neobejdou. Ze stromů čerpají organické látky, které si houby nedokáží vzít z půdy. A podhoubí zase na oplátku posílá stromům půdní živiny. Tím vlastně napomáhá k jejich rychlejšímu růstu. Houby a stromy takto žijí ve vzájemné symbióze, které se říká mykorhiza. Jsou si navzájem vždy prospěšní.
Vhodná půda
Zároveň houby potřebují ke svému životu stín, vlhko a především půdu bohatou na dusičnany. Jestli máme na zahradě vhodnou půdu k pěstování hub, poznáme to podle toho, že se nám všude okolo stromů rozmáhají kopřivy. To totiž znamená, že by se tam mělo dařit i houbám.
Kde houby vzít?
Vysazovat houby je pak možné od jara do konce podzimu. Spory hub si můžeme přinést rovnou z lesa. Spory se vyskytují:
· v mechu
· v mulčovací kůře
· v listí
Anebo je možné spory zakoupit ve speciálních práškových směsích. V nabídce bývají i speciální suspenze, které obsahují živé zárodky vícero druhů hub.
Výsadba hub
Připravenou sadbu hub nasypeme přímo ke kořenům stromů, a to asi do hloubky deseti, až dvaceti centimetrů. Ale ne dále než 2 metry od kmene. Místo nakonec pokropíme odstátou vodou a je možné ho přihnojit kompostem. Půda by měla zůstávat neustále vlhká, aby se podhoubí uchytilo.