Pokud si chceme koupit psa, pak je bezpochyby jednou z nejdůležitějších otázek plemeno. To platí zejména v případě, že jej chceme použít k nějakém konkrétnímu účelu. Rozhodně pak není dobré řídit se v tomto ohledu módními trendy. Je sice jasné, že některá plemena budou populárnější než jiná, avšak na to bychom neměli brát při výběru příliš velký ohled.
Jedním z těch, jejichž hvězda v poslední době stoupá, je i Akita-inu. Jedná se o japonského psa špicovitého typu s tvrdší, poměrně nezávislou povahou. To je také důvod, proč se příliš nehodí do rodin s malými dětmi. Naopak je výborný společník pro starší lidi, kteří si umí získat přirozený respekt.
Problémem je ovšem u plemene akita cena za štěně – ta může být skutečně vysoká. To může některé lidi poněkud naštvat. Proč lze některé plemeno sehnat poměrně levně, zatímco jiné je považováno za předražené? Pojďme si to ukázat právě na akitě.
V první řadě je to samozřejmě uchovnění. To je podmíněno absolvováním určitého počtu výstav, aby bylo dokázáno, že skutečně svému plemeni typově odpovídá, a také testy na různá genetická onemocnění, kterými je plemeno zatíženo, zejména dysplazií kyčelních kloubů. To vše samozřejmě něco stojí.
Dále je to pak jízda za případným „ženichem“. Pokud se jedná o kvalitní krytí, může pobývat dokonce i v zahraničí. A vzhledem k současným cenám pohonných hmot je jasné, že se nebude jednat o nejlevnější položku, zvláště pokud se bude jednat o výstavně či pracovně úspěšné zvíře.
Pak je tu samozřejmě péče o březí a kojící fenu, která potřebuje v pozdní fázi březosti a během kojení zvýšení přísun potravy, nehledě na pravidelné veterinární kontroly, zda je vše tak, jak má být. A to vše se také v součtu pěkně prodraží.
Po porodu štěňat je pak nutná jejich registrace v plemenné knize a podání žádosti o vydání průkazů původu. Ani to samozřejmě není zadarmo, přičemž se platí za každé jednotlivé štěně. Není tedy divu, že částka, kterou za ně chovatelé pak požadují, je tak velká.