Většinou při větších úklidech, které jsou u nás realizovány v rámci větších svátků, jako jsou Vánoce nebo Velikonoce, dochází k přeorganizování domácnosti a jejímu celkovému úklidu. V jiných zemích se větší úklid realizuje i při svatbě, neboť uklizená domácnost vypovídá o rodině nevěsty nebo ženicha. V našem prostředí jsou i takové rodiny, které pravidelně i vybílí, což znamená vystěhovat i větší nábytek, někdo nechává úklid až na léto, kdy vše lépe schne, prádlo, peřiny a objemnější textil lépe usušíme venku.
Co však bývá kamenem úrazu, je topení. Mimo základní údržby, kterou by měl provádět odborník, tak by se topidla měla zbavit prachu a nečistot. Výrobci o čištění většinou nemluví, ale co je důležité si uvědomit, že když se zatopí, tak veškerý prach, který je v tělesu usazen se vznese do vzduchu a může nám způsobovat alergické reakce.
Jako první myšlenka, která Vás napadne je, tak to nejmenší, co s radiátorem lze udělat je vyluxovat jej, ale skutečně je to tak jednoduché? Ani nejužší trubice na vysavači na tuto problematiku není uzpůsobena, ale existují nástavce složené z malých trubiček, které jdou umístit na jakýkoliv běžný vysavač a dostaneme se tak do špatně přístupných prostorů, pokud se Vám za tento nástavec nechce utrácet, tak je možnost podobný si vyrobit pomocí slámek a kousku gumičky.
Tím bychom měli vyčištěno, pokud by se radiátor nenacházel v náročnějším prostředí, jako je například kuchyně. Ať již vaříme jakýmkoliv způsobem, objevuje se v kuchyni mastnota na veškerém zařízení, tedy i na topení. Prach nejde tak jednoduše vysát vysavačem a je potřeba jej mechanicky odstranit, ale dnes se již prodávají kartáče, které jsou dostatečně dlouhé a úzké pro čištění těchto míst.
Před čištěním se ujistěte, že topné těleso je vypnuté a pokud možno podívejte se do uživatelského manuálu či se informujte u výrobce, jak je možné vaše topení čistit, neboť jiný postup je u ústředního topení či případně u WAV a dalších.