O betonových plotech z prefabrikátů s různými povrchovými reliéfy jste již možná slyšeli. Je to moderní technologie suchého zdění, která může zastoupit klasické stavební materiály, např. pálené cihly.
Na klíč nebo svépomocí
Betonový plot na klíč vám zhotoví řada firem a mnozí z vás toho využijí už jen z toho důvodu, že stavební činnosti nespadají do vašeho životního stylu a oboru, ovšem jsou i jiné důvody, které mohou způsobit obtíže i lidem fyzicky zdatným nebo kutilům, kteří si rádi vše dělají sami.
Desky i sloupky jsou těžké – když zajdete do stavebnin a potěžkáte si desky i sloupky, bude vám ihned jasné, o co se jedná. Objednáte-li si materiál přímo s dopravou, bude vám přivezen na paletách, které bude skládat vysokozdvižný vozík, nebo podobný prostředek. Hmotnost jedné palety bude mít několik stovek kilogramů. Každá z desek váží téměř metrák a budete-li je zvedat do výšky a zasouvat je do drážek ve sloupcích, bude to ve dvou metrech nad zemí výkon hodný kulturistů. Firmy, které betonové ploty staví, využívají mobilních jeřábů, s nimiž je práce nejen fyzicky snadná, ale především přesná a precizní.
Potíže vzniklé při kopání základů – každý sloupek musí být ukotven do země, musí být v dostatečné hloubce a následně zalit betonem. Když se hloubí otvory pro sloupky, může dojít k neočekávaným potížím, souvisejícím s podložím. Stává se například tehdy, je-li zemina příliš propustná a nestabilní, to jsou případy navážek, výsypek, tekutých písků, mokřadů atd. Tehdy je nutné provést úpravu terénu tak, aby sloupek byl stabilní oporou i v případě silného větru.
Dalším problémem může být skalisko, balvan a podobné velmi tvrdé podloží, které nelze obejít vzhledem k přesné rozteči jednotlivých sloupků. V takovém případě je nutné nasadit těžkou techniku a další mechanizační prostředky.