Vlastní bydlení je bezesporu velkým životním krokem, který se povětšinou neobejde bez hypotéky. Pro mnohé je v takovou chvíli jasnou volnou klasická hypotéka, jiní volí raději tu americkou. Jaké jsou mezi těmito dvěma úvěrovými produkty rozdíly a podle čeho si vybrat ten správný úvěr?
- Účelovost
Asi tím nejzásadnějším rozdílem je účelovost. Běžný hypoteční úvěr je účelový produkt a je žadateli schválen jen za určitým záměrem – pořízení vlastního bydlení. Nezáleží přitom, zda se jedná o koupi, rekonstrukci, výstavbu nebo přestavbu. Veškeré výdaje vynaložené s bydlením je zapotřebí doložit bance pomocí dokumentů, účtenek a faktur. Jelikož se jedná o účelový úvěr a navíc je jako zástava vyžadována nemovitost, banka v tomto případě nabízí velmi příznivou úrokovou sazbu. V bankovním sektoru tak nenajdete výhodnější typ úvěru, je vak svázán zdlouhavým papírováním a pravidly, které ne každému vyhovují.
Oproti tomu americká hypotéka je v tomto pohledu o poznání benevolentnější. Jedná se o neúčelový úvěr a právě díky této výhodě ho řada lidí upřednostňuje. Peníze z úvěru můžete čerpat na bydlení, cestování, studium v zahraničí atd. Tato benevolentnost je ale do velké míry vykoupeny vyšší úrokovou sazbou, která se v případě americké hypotéky pohybuje v současnosti kolem 3%. Stále se ale jedná o výhodnější úrokovou sazbu, než nabízí dlouhodobé spotřebitelské úvěry.
- Podmínky pro získání úvěru
Podmínky pro získání úvěru jsou do jisté míry stejné. Žadatel musí dokázat, že je schopen dostát svým závazkům, které by případně vůči bance měl. Musí mít negativní záznam v registrech dlužníků, dostatečný měsíční příjem a minimálně 18 let. V obou případech je také zapotřebí ručit nemovitostí, což může být hlavně pro mladé páry velký problém. Banka navíc žadateli neposkytne celých 100% úvěru, minimálně 30% musí pocházet z vlastních úspor.