1. Bible
Začít něčím jiným, než Knihou s velkým K, by byl hřích. Zakázaná už v 53 zemích, Bible je paradoxně i nejvíc vydávanou knihou. Jeden z hlavních důvodů zakázání je podpora náboženských názorů. Jinými slovy, některé země si myslí, že by v Bibli mohlo být trochu méně náboženství.
2. Šifra mistra Leonarda
Tato (lehce přeceněná) kniha spisovatele Dana Browna je nejen palivo pro mnoho konspiračních teorií, ale také trn v oku katolické církve. Zakázaná ve Vatikánu, Indii, Lebanonu a dalších zemích kvůli jejímu „rouhavému obsahu.“ Počkat Vatikán? Vatikán je zmíněn i v knize. Náhoda? Nemyslím si.
3. Harry Potter
Tahle velmi populární série o mladém čaroději od J. K. Rowlingové je zakázaná v mnoha koutech světa, včetně několika měst ve Velké Británii. Hlavní problém, který lidi mají s knihou? Magie. Ředitelka jedné katolické školy řekla o knize, že: „Podporuje satanismus a podporuje děti k smlouvám s démony.“ Zdá se, že ji Harry Potter rozhodně neokouzlil.
4. Anarchistická kuchařka
Asi nejméně známá kniha na tomto seznamu, Anarchistická kuchařka autora Williama Powella vznikla jako protest k válce ve Vietnamu. Kniha popisuje různé anarchistické ideály a celkem důkladné popisy na stavění výbušnin. Paradoxně největší odpůrci této knihy jsou anarchisti, kteří ji odsuzují z kroucení jejich ideálu, a kuchaři, kteří si stěžují na příšerné recepty. Dobře, kuchaře jsem si vymyslel, ale i tak je to zajímavé.
5. 50 odstínů šedi
Asi nejnovější kniha na tomto seznamu, tenhle erotický román od autorky E. L. James má sice mnoho příznivců, ale i dvakrát tolik nepřátel. Tato kniha, byla na mnoha místech zakázaná z očividných důvodů, jako explicita a erotičnost, avšak není to všechno. 50 odstínů šedi je jediná kniha na tomto seznamu zakázaná kvůli nedostatečné kvalitě. Myslím, že víc říkat nemusím.